27 shkurt 2009

Skuadra e Van Bastenit, ndër 16 më të mirat

Ndonëse i provoi të gjitha nuk arrin të bëjë dot asgjë Fiorentina, që në Amsterdam barazoi 1-1 me Ajaksin, duke u eliminuar prej Kupës UEFA. Vjollcët duhet të përmbysnin atë 1-0 të pësuar në fushën e vet, përpara shtatë ditëve. Në pjesën e parë, skuadra e Prandelit ka arritur të dominojnë lojën, duke krijuar tre raste të pastra për të shënuar gol. Megjithatë s’ia kanë dalë mbanë për të zhbllokuar rezultatin. Kur kishin kaluar 16 minuta nga fillimi i pjesës së dytë, ka menduar Xhilardino për të dërguar topin në rrjetë, pas një asisti të Adrian Mutusë. Por, kur mungonin 120 sekonda nga fundi, Ajaksi ka mundur të barazojë me Leandron, i cili ka përfituar nga një përgjumje e mbrojtjes vjollcë. Kështu me të drejtë, holandezët kanë kaluar në të tetat e finaleve....